AKTUALNIE W GŁOŚNIKACH: LISTOPAD 2018

/
0 Comments
Płyty


 • [płyta miesiąca - zagranica] Muse - "Simulation Theory" - to się nie mogło udać. Po pierwszych zapowiedziach skazywałem ten album na porażkę. A tu taka niespodzianka i mocny kandydat do... płyty roku! Nowy krążek od Muse w odsłuchu brzmi naprawdę świetnie! Single, na które wcześniej narzekałem, osadzone w całości zyskują zupełnie inną jakość. Jasne, to nie ten mocny, rockowy, przepełniony gitarami Muse, ale... wciąż Muse. Skłonny do wielkich, pompatycznych, przesadzonych kompozycji, dźwiękowych eksperymentów, ale nie tracący swojej tożsamości. I w tym całym urok tej formacji! Oddech ulgi i ze spokojem zakupiłem bilet na czerwcowy koncert w Krakowie! Będzie się działo! 
 • [płyta - zagranica] Ex:Re - "Ex:Re" - nieoczekiwany solowy projekt wokalistki Daughter! Elena Tonra właściwie daleko nie odbiega od dokonań macierzystej formacji, ale kilka subtelnych różnic da się wychwycić. Cudowny wokal, piękne kompozycje, gęsty klimacik - zachwyciłem się. 
 • [płyta - Polska] tęskno - "mi" - Joanna Longić i Hania Rani stworzyły wspaniały, muzyczny świat pełen sentymentalnych, refleksyjnych emocji, przy których warto na chwilę się zatrzymać. Cudowna propozycja, która uszlachetnia duszę. Grzechem byłoby z niej nie skorzystać! Moja sympatia do tych dziewczyn przerodziła się w muzyczną miłość po ich kameralnym koncercie w Krakowie. Od tamtej pory nie potrafię się uwolnić od kompozycji "uszy"! Rzekłbym - wpadłem po uszy w dźwięki tej piosenki! Ale oczywiście każdy utwór na tym albumie jest piękny!
 • [płyta - Polska] Mela Koteluk - "Migawki" - album został nagrany w eksperymentalnej częstotliwości 432 herca, by uzyskać bardziej naturalne, przestrzenne brzmienie. Różnice są subtelne, ale niezależnie od tego zabiegu, wydźwięk całości ma w sobie taką leśną magię. Otrzymaliśmy fenomenalny, nadwiślański dream-pop! Wspaniała artystka z tej Meli!  
 • [płyta - zagranica] Tom Rosenthal - "Z-Sides" - gwoli ścisłości - tak, to jest album wydany w październiku, ale dopiero w listopadzie trafiłem na tę pozycję. Ba, co więcej, nigdy wcześniej nie sięgałem do dyskografii Toma Rosenthala, mimo, iż jego nazwisko często gdzieś wokół mnie krążyło. W końcu zawiedziony beznamiętnym albumem Mumford & Sons postanowiłem poszukać jakieś alternatywy. Oczywiście trudno porównywać Toma do twórczości Mumfordów, ale "Z-Sides" przyniosło mi to, czego zabrakło na "Delcie" - emocje! Jestem zobligowany do nadrobienia dyskografii Toma!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Debiuty


 • [debiut miesiąca] Sam Fender- "Dead Boys - EP" - brakowało w tym miesiącu takiego pełnoprawnego debiutu, który by mnie zainteresował. Dlatego postanawiam wyróżnić debiutancką EP-kę od Sam Fendera. Mocna, rockowa pozycja! O tym chłopaku będzie jeszcze głośno!


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Single


 • [singiel miesiąca] The Gloomy Islands of Misdiagnosed - "Monochrome" - Wawrzyniec Dąbrowski (znany głównie z Henry David's Gun) z nowym projektem! Tym razem postanowił stworzyć duet z utalentowaną wokalistką Zuzanną Moczek. Emocjonalnie zostałem powalony efektem tej współpracy! Miłość od pierwszego odsłuchu! Jeśli uwielbiacie singer-songwriterskie duety to odpalajcie koniecznie! Światowy poziom!

 • [singiel] Nilűfer Yanya - "Heavyweight Champion Of The Year" - to zdecydowanie singiel "ciężkiej" wagi! 
 • [singiel] The Magic Gang feat. Jessie Ware - "Take Care" - statystki są bezlitosne, debiutancki krążek The Magic Gabg to najczęściej odsłuchiwana pozycja w tym roku przeze mnie. Tym bardziej cieszy mnie fakt, ze udało im się namówić do współpracy Jessie Ware i zaprezentować nową wersję utworu "Take Care". • [singiel] dodie - "If I'm Being Honest" - po prostu piękna kompozycja!
 • [singiel] Billie Eilish -"come out and play" - Billie to wschodząca gwiazda, która szczególnie podoba mi się właśnie w takim subtelniejszym wydaniu.
 • [singiel] Hozier - "Movement" - po wydaniu EP-ki Hozier dość szybko uraczył nas nowym singlem, ale nie mam nic przeciwko takim prezentom.
 • [singiel] Lo Moon - "For Me, It's You" - autorzy bardzo udanego, tegorocznego debiutu powracają z nowym utworem i zapowiedzią albumu numer dwa. 
 • [singiel] The Vaccines - "All My Friend Are Falling in Love" - przebojowo!
 • [singiel] Misia Furtak - "Nie zaczynaj" - subtelnie, a zrazem z silnym przekazem. Misia Furtak powraca i zachwyca!
 • [singiel] girl in red - "we fell in love in october" - norweska artystka Marie Ulven to moje muzyczne odkrycie listopada. Bardzo pozytywnie zareagowaliście na ten utwór!
 • [singiel] Isaac Gracie - "you only live once" - Isaac wziął na warsztat przebój The Strokes! Bardzo ciekawa aranżacja. Warto jeszcze dodać, że w tym miesiącu ukazała się rozszerzona wersja jego tegorocznego debiutu.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teledysk miesiąca

 
 • [teledysk miesiąca] Marcelina - Dinozaury

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wydarzenia miesiąca


 • [wydarzenie miesiąca] Editors w Poznaniu! - relacja pojawi się już niedługo, ale to był naprawdę świetny wieczór! 
 • [wydarzenie miesiąca] "Bohemian Raphsody" - Ten film poruszy każde muzyczne serce, ale trzeba to jasno powiedzieć: ukazana historia zespołu Queen i Freddiego Mercury'ego przekłamuje nieco rzeczywistość. Jasne, to film, nie dokument, ale są tu momenty daleko odbiegające od rzeczywistych zdarzeń i warto o tym pamiętać. To w dużej mierze także kino familijne, stworzone pod dyktando żyjących członków zespołu, więc pewne aspekty życia Mercury'ego zostały ledwo zarysowane, inne wygładzone, przesłodzone, pozbawione mroku. Ta historia zasługuje na odważniejszy obraz.

  Nie zmienia to jednak faktu, że... Z sali kinowej wychodziłem z dreszczami na plecach! MUZYKA! To ona jest siłą nośną tego filmu! W rewelacyjny sposób oddano magię muzyki Queen, która porywa, wzrusza, bawi i zachwyca. Sceny koncertowe zrealizowano pieczołowicie, a finałowy fragment występu na Live Aid... Porażał i wgniatał w fotel!

  Pochwalić należy również aktorstwo. Rami Malek fenomenalnie wykreował postać Mercury'ego! Pozostali członkowie również jakby żywcem wyjęci z obrazków minionej epoki. Szczególnie Brian i John.

  To film, który świetnie się ogląda, dostarcza niesamowite, muzyczne emocje, ale warto po seansie sięgnąć po literaturę, by poznać historię tej legendarnej formacji z nieco innej strony.
 • [wydarzenie miesiąca] Przegląd Odkryć Muzycznych #5 - ten tekst rodził się w bólach, ale w końcu udało się zaprezentować Wam kolejną listę muzycznych odkryć!
 • [rozczarowanie miesiąca] pierwsze ogłoszenie od Open'er Festival - długo czekaliśmy i z butów nie wyskoczyliśmy, więcej → w komentarzu na blogu.
 • [rozczarowanie miesiąca] nowe krążki od Imagine Dragons oraz Mumford And Sons - po ich przesłuchaniu w moim sercu nie zanotowałem wzrostu żadnych emocji. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyróżnienia i Playlista Miesiąca


Właściwie nie przychodzą mi głowy inne pozycje do wyróżnienia. Nie wszystko również udało mi się przesłuchać, ale może jeszcze warto sięgnąć po wysoko oceniany album The 1975 i odpowiedzieć sobie samemu na pytanie, czy te wszystkie gwiazdki są adekwatne do zawartości. Parę momentów, o dziwo, przypadło mi do gustu, aczkolwiek na ten moment daleki jestem od zachwytów i nałogowego słuchania. A kilka innych singlowych perełek wyłapiecie na tradycyjnej Playliście Miesiąca!
  
Podróżujmy Muzycznie Razem! Sylwester Zarębski
PM
07.12.2018


Polecane

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.