AKTUALNIE W GŁOŚNIKACH: PAŹDZIERNIK 2019

/
0 Comments
Muzyczne podsumowanie października! Wśród bohaterów: Nick Cave & The Bad Seeds, Foals, Rex Orange County, Elbow, Stereophonics, Keaton Henson, Coldplay, Geowulf, MorMor, Tame Impala, Ralph Kaminski, Kaśka Sochacka, tęskno i wielu innych!Październik to jeden z najbardziej emocjonujących miesięcy w roku jeśli chodzi o muzyczne wydawnictwa i koncertowe newsy! Nie inaczej było w tym roku! No, może tylko zabrakło mi interesujących debiutanckich krążków. I to już druga taka sytuacja w tym roku! Brak tej sekcji nadrabiam zwiększoną selekcją albumów godnych uwagi, wśród których mamy pretendentów do wydawnictw roku. A do tego jeszcze ogromna dawka bardzo dobrych singli! Dla osób, które uważnie mnie obserwują nie będzie tu zaskoczeń, ale dobrze zebrać wszystkie przemyślenia w jednym miejscu, bo może jednak coś tam umknęło Waszej uwadze... Sprawdźcie koniecznie!


Płyty


 • [płyta miesiąca] NICK CAVE AND THE BAD SEEDS - "GHOSTEEN"

  O tym nowym krążku Nicka Cave'a napisano już wszystko. Pisali wszyscy. Bo kontekst emocji zawartych w tym krązku jest łatwy do opisania. Bo warstwa muzyczna jest tak subtelna, że nie ma potrzeby jej rozpracowywać na czynniki pierwsze. Bo...  Powiem tak - przeczytałem wiele wspaniałych recenzji. I jakakolwiek próba podjęcia opisu tego albumu przeze mnie będzie już tylko i wyłącznie szukaniem synonimów do słów, które już gdzieś tam padły. Nie potrafiłem zabrać głosu tuż po przesłuchaniu tego materiału, gdyż, naprawdę szczerze, od pierwszych minut ścisnęło mi gardło i długo nie potrafiłem się otrząsnąć z przeszywających i porażających emocji. Wybitne dzieło! W połączeniu ze "Skeleton Tree" stanowi ono muzyczne kompendium stanu bólu i oswajania się ze stratą bliskiej osoby.
 • [płyta] FOALS - "EVERYTHING NOT SAVED WILL BE LOST - PART 2"  

  W sprawie tej płyty oddaję głos Podróżującej Agnieszce, którą uważam za jedną z największych fanek Foals w Polsce!

  "Całościowo to ich najlepsza płyta, jest inna, ale najbardziej spójna. Właściwie nie ma żadnego słabego momentu, a końcówka (10,000 feet, Into The Surf i Neptune) jest po prostu genialna ❤ Może trochę liczyłam na jeden utwór w stylu In Degrees, ale i tak jest pięknie.
  Dodam jeszcze, że polecam przesłuchać sobie teraz Antidotes, a potem całego ENSWBL - ich styl tak pięknie ewoluował - dalej jest Foalsowo, zachowali wszystkie swoje atuty, a przy tym tak cudownie się rozwinęli."

 • [płyta] REX ORANGE COUNTY - "PONY"
     
  "Pony" to trzeci album w dorobku uzdolnionego i błyskotliwego Brytyjczyka Alexandra O'Connora, bardziej znanego w świecie muzyki jako właśnie Rex Orange County. Jest to jednak jego pierwszy album, który pojawia się nakładem globalnej wytwórni (Sony Music). I chyba dobrze, że tak się stało, bo twórczość Rexa, choć już bardzo popularna na Wyspach (odszukajcie choćby fragmentów z tegorocznego Glastonbury), to wciąż zasługuje na większy rozgłos na świecie. Co prawda "Pony" nie jest według mnie albumem idealnym, takim, który porwie tłumy, ale nie sposób się przy nim nudzić i nie docenić wszechstronności Rexa i aranżacyjnego bogactwa, które zgromadził w tym dziele. Nasuwa mi się trochę tu porównanie do Dawida Podsiadły i jego "Małomiasteczkowego", bowiem raz, że Rex osobiste słodko-gorzkie teksty umieszcza w niezwykle zgrabnych, popowych (w szerokim rozumieniu) kompozycjach; dwa - mam wrażenie, że Rex ma szansę stać się narodowym skarbem Wielkiej Brytanii. Jestem bowiem pewien, że jeszcze ostatniego słowa ten chłopak nie powiedział. Ma na swoim koncie jedną z najpiękniejszych kompozycji o miłości jakie powstały w ostatnich czasach ("Loving Is Easy") i (wierzę) będzie miał na koncie genialny album od pierwszej do ostatniej minuty! Ale zanim to nastąpi, sprawdźcie koniecznie jaki potencjał jest ukryty w albumie "Pony"!
 • [płyta] KEATON HENSON - "SIX LETHARGIES"
     
  Od czasu do czasu, może nie za często, ale też nie za rzadko, warto wystawić swoją duszę na działanie muzyki klasycznej. Nie piszę tych słów bez przyczyny, bo przyczyna pojawiła się kilka dni temu. Otóż nowy album wydał Keaton Henson. Ceniony i znakomity singer-songwriter, który do tej pory specjalizował się w czarowaniu swoimi folkowymi kompozycjami. Tym razem stworzył dzieło o absolutnie innym wymiarze. Monumentalne i totalnie klasyczne z udziałem The Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. "Six Lethargies". Polecam na chwilę zastopować czas. A całkiem niezłym pomysłem będzie także sięgnięcie po książkę z regału (ja tak poczyniłem) i wyruszyć w tę niezwykłą Podróż. Różnych stanów doświadczałem słuchając tego dzieła. Być może nawet doznałem wszystkich emocji, które istnieją między lękiem a ukojeniem. Wyjdźcie poza strefę komfortu i dajcie Keatonowi szansę!

 • [płyta] ELBOW - "GIANTS OF ALL SIZES"
     
  "Giants of All Sizes" to solidna propozycja z bogatym tłem muzycznym, znakomitym wokalem Guya Garveya i takim niespiesznym tempem, które idealnie koresponduje z jesiennymi, refleksyjnymi wieczorami. Album utkany z pięknych pomysłów. Polecam!
 • [płyta] STEREOPHONICS - "KIND"
     
  Bez fajerwerków, ale ładny ten nowy album od Stereophonics. Taki idealny na te dłuższe, klimatyczne wieczory lub przejażdżkę samochodem • [płyta] GEOWULF - "MY RESIGNATION"
     
  To drugi krążek australijskiego, indie-popowego duetu Geowulf! Mam do nich jakaś taką słabość. Co prawda ich zeszłoroczny debiut zniknął gdzieś w odmętach mej pamięci, ale nie postanowiłem tworzyć muru przed ich twórczością. I to była dobra decyzja, bowiem ich drugi krążek "My Resignation" jest... Hmm, może od innej strony. Mam wrażenie, że od początku byli bardziej świadomi co pragną na tym krążku osiągnąć i przekazać. W efekcie dostajemy bardzo spójne, dojrzałe, wyrafinowane dzieło. Bardzo wciągające, generalnie sprawiające przyjemność, choć w przekazie słodko-gorzkie. Polecam spróbować! ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Single • [singiel] COLDPLAY - "ARABESQUE" / "ORPHANS"

  Przez kilka dni żyliśmy wszelkimi plotkami, pogłoskami, poszlakami wskazującymi na powrót Coldplay! Oficjalnie: nowy, dwuczęściowy album "Everyday Life" ukaże się już 22 listopada! Poznaliśmy już dwa pierwsze tracki, które... bardzo optymistycznie nastawiają mnie do premiery tego wydawnictwa. Szczególnie "Arabesque" zwiastuje pewien powiew świeżości w ich twórczości. "Orphans" z kolei jest typowym przykładem radosnego, mainstreamowego, stadionowego oblicza tej grupy. Jaki to będzie album w pełnym wymiarze? Pożyjemy, posłuchamy! • [singiel] MORMOR - "WON'T LET YOU"

  M A G I A!

 • [singiel] TAME IMPALA - "IT MIGHT BE TIME"

  "The Slow Rush"! Nowy album Tame Impala z potwierdzoną datą premiery! 14.02.2020! To będzie piękny prezent na Walentynki!


 • [singiel] RALPH KAMINSKI - "WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO"

  Ralph Kaminski życzy "Wszystkiego Najlepszego" i, jak to w jego przypadku bywa często, skutecznie kruszy me stwardniałe serducho!

 • [singiel] KAŚKA SOCHACKA - "WIŚNIA"

  Tęsknię razem z Kaśką! Cudowny kawałek! Kolejny skarb w szeregach Jazzboy Records! 

 • [singiel] TĘSKNO - "MIĘDZY NAMI"

  Singiel "między nami" otwiera nowy rozdział w historii tęskno! Z nieukrywanym smutkiem, ale też z pełnym zrozumieniem przyjąłem informację, że Hania Rani opuszcza skład tego projektu. Czy tęskno bez Hani może istnieć? Joanna Longić tą kompozycją rozwiała wszelkie wątpliwości i obawy!

  Tekst w pewien sposób powoduje u mnie pewien rodzaj dyskomfortu, trudno właściwie to wytłumaczyć. Budzi emocje. Aranżacyjnie - jest przepięknie!


 • [singiel] JULIEN BAKER - "TOKYO"/ "SUCKER PUNCH"

  Są artyści, których twórczość najlepiej smakuje jesienią. Julien Baker jest dla mnie jedną z takich muzycznych postaci. Uwielbiam całym serduszkiem, tym bardziej cieszę się, że światło dzienne (a raczej streamingowe, bo wcześniej były wydane w niewielkim nakładzie już na winylu) ujrzały dwa świetne single!

  Zwłaszcza "Tokyo" jest przecudowną kompozycją, niosącą silne emocje!

  B-side, czyli "Sukcer Punch" to utwór bardziej stonowany, akustyczny, ale również mega klimatyczny.


 • [singiel] ALEXANDRA SAVIOR - "THE ARCHER" 

  Jak zawsze - mega klimatycznie!
 • [singiel] LOLA MARSH - "IT MIGHT BE TIME"

  Moje pierwsze skojarzenie z nowym teledyskiem od Lola Marsh? Pojedynek w ping-ponga Dawida i Taco na Narodowym :D Ale chłopcy nie grali tak efektownie jak Gil i Yael ;)

  A już swoją drogą - baaaardzo przyjemny kawałek! Polecam!
 • [singiel] MATT BERNINGER, PHOEBE BRIDGERS - "WALKING ON A STRING" 

  W końcu możemy cieszyć się ich wspólną kompozycją, która powstała na potrzeby filmu "Between Two Ferns: The Movie". Film niekoniecznie godny polecenia (ja męczyłem się okrutnie), ale "Walking on a String" odsłuchać warto!
 • [singiel] JULIA MARCELL - "MOMENT I WIECZNOŚĆ" 

  Petarda!

 • [singiel] HAIM - "NOW I'M IN IT" 

  Kolejny dobry singiel!
 • [singiel] DAWID PODSIADŁO - "MATYLDA" / "NAJNOWSZY KLIP" (AKUSTYCZNIE)

  Przepiękne brzmią te akustyczne wersje przebojów z "Małomiasteczkowego"! A ileż to ja straciłem w tym miesiącu nerwów w związku ze sprzedażą biletów na trasę "Leśna Muzyka". Udało się dorwać jeden. Najdroższy. Nie sądziłem, że kiedykolwiek będę wydawał takie sumy na koncerty polskich artystów. Ale czuję, że warto!
 • [singiel] AIRWAYS- "OUT OF LUCK" 

  Potężna dawka gitarowej energii!

 • [singiel] THE 1975 - "FRAIL STATE OF MIND" 

  Coraz bardziej chłopcy z The 1975 mnie intrygują.

 • [singiel] OH WONDER - "BETTER NOW" 

  Jakże uwielbiam wokale tej dwójki! I znów, bardziej od studyjnej polecam akustyczną wersję nowego singla!

 • [singiel] YUNGBLUD - "ORIGINAL" (FEAT. DAN REYNOLDS)

  Energiczna kolaboracja!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teledysk Miesiąca

 
 • [teledysk] THOM YORKE - "LAST I HEARD (...HE WAS CIRCLING THE DRAIN"

  Długo szukałem teledysku, który zasługuje na wyróżnienie w tym miesiącu. W ostatniej chwili z pomocą pojawił się Thom Yorke!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wydarzenia Miesiąca

 

 • [koncerty miesiąca] NW tym miesiącu Podróżowałem wyłącznie do Torunia na spotkania głównie z polskimi artystami i jedną wyjątkową artystką z Islandii. I tak za sobą mam bardzo dobre koncerty Runforresta, Clock Machine, Moriah Woods, Sóley oraz duetu Ziela! Polecam zajrzeć na Instagrama - tam znajdziecie moje wrażenia!
 • [powrót] My Chemical Romance oficjalnie powracają!!! Ta sensacyjna wieść to najmilsza halloweenowa niespodzianka ever! Póki co został ogłoszony jeden występ w Los Angeles 20 grudnia, ale chyba zapowiada się na całą trasę. Już spekuluje się o festiwalowych występach w Europie. Mam ogromny sentyment do tej grupy. Gdyby nie oni, to być może nie byłoby mnie dziś w tym miejscu! Jaram się, co mogę więcej powiedzieć!
 •  [ogłoszenia] Przegląd najważniejszych ogłoszeń koncertowych i festiwalowych rozpoczynamy od jakże oczekiwanego newsu: Nick Cave And The Bad Seeds zagrają 28 maja koncert w Polsce! Czeka mnie daleka i pierwsza Podróż do Gliwic! Bilet już schowany w szufladzie!  

  Thom Yorke Tommorow's Moder Boxes kolejną gwiazdą Open'er Festival! Jeszcze daleko mi do kupna karnetu, ale to ogłoszenie przywraca wiarę w ten festiwal!
    Poznaliśmy daty przyszłorocznej edycji Spring Break! 23-25 kwietnia! Uff, chyba wszyscy odetchnęliśmy z ulgą. Tym razem mocno obiecuję sobie trzydniowy pobyt w Poznaniu i już rozglądam się za możliwościami noclegowymi!

  A jeśli chodzi o inne ogłoszenia... Z tych według mnie ciekawszych: mura masa 10 marca w Stodole, Kensington 25 marca w Progresji, Papa Roach i Hollywood Undead 7 marca w Poznaniu (MTP 2).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyróżnienia i Playlista MiesiącaPolecam jeszcze albumy z naszego podwórka dwóch wspaniałych artystek: Mary Komasy i Natalii Przybysz. Powrót Josha Homme'a do projektu Desert Session traktuję jako ciekawostkę, ale jakże wartą chwili uwagi! Wszystkie inne smakołyki poukrywałem na tradycyjnej playliście!


Podróżujmy Muzycznie Razem! Sylwester Zarębski
PM
02.11.2019


Polecane

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.