Festiwalowe zapowiedzi: Next Fest 2024!

/
0 Comments

 

 Festiwalowe zapowiedzi: 

Next Fest Music Showcase & Conference 2024!


Już dosłownie za momencik widzimy się w Poznaniu na drugiej edycji Next Fest Music Showcase & Conference! Jakże nie mogłem doczekać się tej chwili! Przez ostatnie dwanaście miesięcy często wracałem wspomnieniami do zeszłorocznych przygód związanych z tym wspaniałym duchowym spadkobiercą Spring Breaka i zawsze napełniały mnie one pozytywnymi emocjami. Polecam Wam zresztą relację na blogu, która nakreśli Wam, czego należy się spodziewać po tym wydarzeniu. 
 
Czas jednak już pisać nową historię! Melduję gotowość do poszukiwania nowych muzycznych talentów, ale także wspierania zaprzyjaźnionych artystów! Organizatorzy wcale mi tego zadania nie ułatwiają, ponieważ skład festiwalu jest bogaty w interesujące wydarzenia oraz koncerty (i to nie tylko polskich wykonawców!). No nie sposób ogarnąć wszystkiego, rozpiska czasowa jest właściwie bezlitosna, ale postaram się oczywiście wycisnąć z tego wydarzenia tyle, ile tylko się da! Cas przejść do sedna sprawy, czyli przedstawienia moich wstępnych planów, a zarazem koncertowych rekomendacji. Wyszczególniam dziesięć koncertów, na których niemal na 99% spotkacie mnie pod sceną, a w dalszej części tekstu nieco bardziej szczegółowy plan i autorska playlista.
 

REKOMENDACJE BY PODRÓŻE MUZYCZNE

 

1. Przebiśniegi, Scena na Piętrze, Czwartek 18.04, 18:30

 
Kto?
Markus Żamojda, Jan Bąk i Joanna Jewuła poznali się na początku 2023 roku w zakopiańskim Domu Pracy Twórczej Halama. Od razu przystąpili do pracy nad swoimi pierwszymi kompozycjami jako trio Przebiśniegi. W ich piosenkach wybrzmiewa indie pop, funk czy disco. Te eklektycznie kawałki inspirowane są między innymi twórczością zespołów z lat 60.


Moje oczekiwania? 

Liczę tutaj na bardzo pozytywne i energiczne otwarcie koncertowego weekendu!  
 2. Zóra, Sarp Social Club, Czwartek 18.04, 19:15

 
Kto? 
 
Od 16 roku życia jej życie rozdarte było między Budapeszt i Los Angeles, a w jej żyłach płynie krew węgierska. Za to w jej muzyce lśni ponadczasowa elegancja i uwodzi avant-popowy urok, a teksty pisze głównie w języku angielskim. Subtelny, kinematograficzny charakter brzmienia ZÓRY wspaniale koresponduje z jej głosem – pełnym zmysłowości i wyrazistości zarazem. 26-latka potrzebuje minimum środków by wywołać maksimum emocji – na tym polega fenomen artystki, która znalazła się w zestawieniu Best New Talent Under 30 magazynu Forbes. Na NEXT FEST zagra solo, przy akompaniamencie pianina.


Moje oczekiwania? 

Wierzę w międzynarodowe objawienie.   
 3. Sonbird, Blue Note, Czwartek 18.04, 21:45

 
Kto?
 
Czy indie rock może czymś zaskoczyć, a tym bardziej porwać słuchaczy w 2024 roku? Jak najbardziej pod warunkiem, że gra się go tak, jak robi to zespół Sonbird. Z jednej strony niebywale energetyczne i chwytliwe, z drugiej liryczne i melancholijne brzmienie kwartetu z Żywca zapewniło im przychylność krytyków i słuchaczy, co poskutkowało m.in. nominacją do Fryderyka za debiutancki album „Głodny”. Czy pięć lat później Sonbird zachowali młodzieńczy urok, a jednocześnie dojrzeli artystycznie? Przekonamy się podczas koncertu w ramach NEXT FEST.


Moje oczekiwania? 

Bardzo wyczekiwany przeze mnie powrót! Ich koncerty nigdy mnie nie zawiodły, sprawiając, że zawsze odmładzałem się o kilka lat! Mam nadzieję, że w Poznaniu będzie podobnie!
4. Antonina Zakrzewska, Przystanek Dartera, Czwartek 18.04

 
Kto?

Charyzmatyczna, toruńska wokalistka. Pomimo młodego wieku, tworzy dojrzałe i pełne emocji teksty, które wspólnie z gitarzystą Michałem Gierkiem zamienia w równie emocjonalne kompozycje. W ostatnim czasie rozpoczęła współpracę z pianistą Kacprem Kasprzakiem, który wniósł w jej utwory jeszcze więcej autentyczności. Nieustannie poszukuje inspiracji, a jej wrażliwość dodaje temu co tworzy kształt. Muzyka jest dla niej oddechem. Laureatka wielu festiwali oraz konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, a także finalistka programu telewizyjnego The Voice Kids. W styczniu wydała singiel pt. "Memory" i obecnie pracuję nad swoją płytą.

Moje oczekiwania? 

Koncert tej utalentowanej torunianki odbędzie się w ramach oficjalnego After Party w Przystanku Dartera i jestem przekonany, że dla tego występu warto się tam zjawić! Niestety nie znamy dokładnej godziny koncertu, więc trudno powiedzieć, czy  ten występ nie nałoży się z innymi planami, ale warto być czujnym, by nie przegapić możliwości sprawdzenia potencjału Antoniny! 

 


5. Iga Posta, The Dubliner Irish Pub, Piątek 19.04, 19:00 

 
Kto? 
 
Wychowana w multikulturowej rodzinie, łączy różne muzyczne horyzonty. Jej brzmienie to połączenie alternatywnego popu, elektroniki, sięga także po reggaeton. Ta otwartość doprowadziła ją do współpracy z obecnym producentem Francesco Terrana. Efektem ich wspólnych muzycznych poszukiwań są „Pazury”. Iga śpiewa jednak nie tylko po polsku, w każdym wydaniu zachwycając swoim głębokim wokalem.

Moje oczekiwania?

Mam nadzieję na nastrojowe popowe doznania otoczone przyciemnioną atmosferą.
 6. Chłodno, Scena na Piętrze, Piątek 19.04, 20:15

 
Kto? 
 
Duet przyjaciół ze Śląska, Julki oraz Szymona, którzy kochają melancholię. Przekazują ją w muzyce przy pomocy dwóch różnych perspektyw, zaś w swoich tekstach zostawiają nieco niedopowiedzeń. Działają od 2019 roku, tworzą miks akustycznych brzmień i elektroniki, a na koncie mają kilkadziesiąt koncertów. W drodze jest ich debiutancki album, który na pewno nie sprawi, że będzie Wam chłodno. Wręcz przeciwnie.

Moje oczekiwania? 

Zapowiada się na chłodny weekend, ale duet Chłodno z pewnością ociepli atmosferę. 
7. Lor, Scena na Piętrze, Piątek 19.04, 21:15

 
Kto? 
 
Hipnotyzujący żeński kwartet podbił już serca części z Was. Tym bardziej cieszymy się, że we wrześniu zespół powróci z nowym albumem, następcą wydawnictwa „Panny Młode”. W oczekiwaniu na nowy materiał, warto sprawdzić Lor w akcji na żywo. Ich indie folkowe kompozycje porywają do tańca, ale i zapraszają do refleksji. To jeden z najbardziej kreatywnych i autentycznych zespołów na polskiej scenie.


Moje oczekiwania? 

Koncert ulubionego polskiego zespołu w dniu moich urodzin! Czy ja muszę tu coś więcej dodawać? ;) Sami wiecie!  
8. Livka, Muchos, Sobota 20.04, 18:30

 
Kto? 

Młoda wokalistka, która serce swoich obserwujących skradła wykonując nieszablonowe covery największych hitów internetu. Obecnie przygotowuje się do wydania autorskiego materiału, który przedpremierowo zaprezentuje w trakcie NEXT FEST Music Showcase & Conference. Jak mówi sama artystka – będzie to pierwsza okazja do występu dla kogoś innego niż sąsiedzi za ścianą.


Moje oczekiwania? 

Jeszcze wczoraj byłem przekonany, że sobotni wieczór rozpocznę od spotkania z Tomkiem Ziętkiem, ale ostatecznie Livka swoim ostatnim singlem "Nic(i)" przekonała mnie, że warto dać jej szansę. A poza tym w instagramowym opisie ta młoda dziewczyna wyznaje miłość Phoebe Bridgers, więc totalnie mnie kupiła ;) 
9. Fismoll, Sala Wielka CK Zamek, Sobota 20.04, 20:18

 
Kto? 

Po kilku latach przerwy Fismoll wraca do nas z nowym albumem „Pomiędzy”. Tym razem artysta zdecydował się śpiewać tylko po polsku. Nowa płyta skłania do refleksji. Jak mówi sam muzyk, z założenia ma działać terapeutycznie na każdego, kto potrzebuje oddechu. Z pewnością podczas jego koncertu uda się wam choć na chwilę oderwać od rzeczywistości.


Moje oczekiwania? 

Na ponowne spotkanie z Fismollem czekałem niemalże dekadę! Z pewnością doświadczymy uduchowionych doznań! Będzie to znakomity moment, by na chwilę się zatrzymać w tym showcase'owym wirze intensywności.
10. Agata Karczewska, The Dubliner Irish Pub, Sobota 20.04. 21:30 

 
Kto? 
 
Lubi muzyczny minimalizm, choć nie stroni od dobrych, złożonych opowieści. Muzyka Agaty Karczewskiej przypadnie do gustu tym, którzy lubią szczere i surowe kompozycje brzmiące niczym rodem z południa Stanów Zjednoczonych Ameryki. W 2019 r. opublikowała swój debiutancki album, „I’m Not Good at Having Fun”. Później zaczęła współpracować z Johnem Porterem, czego efektem jest wydany w czerwcu 2023 roku album „On The Wrong Planet”. Na scenie jest zdecydowanie we właściwym miejscu.


Moje oczekiwania?

Liczę na bardzo nastrojowy występ i klimat rodem z południa Stanów! 
 
Nextowy rozkład jazdy by Podróże Muzyczne:


Proszę oczywiście nie traktować tego poniższego koncertowego rozkładu sprawy ostatecznej ;)  Są jeszcze u mnie pewne dylematy, a znając życie pojawią się nieoczekiwane zwroty akcji, które być może pokierują mną w zupełnie inne rejony. Na showcase'ach czasami właśnie warto dać się porwać spontanicznemu szaleństwu, ale przede wszystkim kierować się własnym serduchem. Oczywiście przed koncertami spotkacie mnie na towarzyszących panelach i innych wydarzeniach.


Czwartek, 18.04: 

Przebiśniegi (18:30, Scena na Piętrze) → Zóra (19:15, Sarp Social Club) → Zieliński (20:00, Dragon Social Club) → Hela (20:30, Scena na Piętrze) / Steve Martini (20:30, Pod Minogą) →  Sonbird (21:45, Blue Note) → Lordofon (22:15, Tama) → Anotnina Zakrzewska (?, Przystanek Dartera)


Piątek, 19.04:

Iga Posta (19:00, The Dubliner Irish Pub) → Małgorzata Ostrowska (19:00, Plac Wolności) → Chłodno (20:15, Scena na Piętrze) → Lor (21:15, Scena na Piętrze)

 

Sobota, 20.04:  

Gypsy and The Acid Queen (18:15, Estrada Stage, Plac Wolności) → Livka (18:30, Muchos) → Kasia Lins (19:00, Plac Wolności) → Fismoll (20:15, Sala Wielka CK Zamek) → Agata Karczewska (21:30, The Dubliner Irish Pub) → Kury (21:45, Sala Wielka CK Zamek) → Łąki Łan (22:30, Tama)Do zobaczenia!

Sylwester Zarębski
Podróże Muzyczne
16.04.2024


Polecane

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.