PM komentują: Foo Fighters headlinerem Open'er Festival!

/
0 Comments
Wielu polskich fanów Foo Fighters liczyło, że pojawią się na Open'erze już podczas edycji w 2015 roku. Wtedy szef Alter Artu - Mikołaj Ziółkowski w radiowej Trójce szybko uciął takowe spekulacje. Powiedział jednak przy tym, iż jest to zespół, który prędzej czy później musi zawitać do Gdyni. I tak się stanie w roku 2017! Radość o tyle ogromna, iż Foo Fighters dołączyli do wcześniej ogłoszonego i równie mocno oczekiwanego zespołu Radiohead. Czy to się dzieje naprawdę? Tak, to nie jest sen! Pierwsze ogłoszenia przewyższają chyba wszelkie oczekiwania! Mimo, iż Foo Fighters widziałem już na żywo, to na myśl o ponownym ich spotkaniu cieszę się jak dzieciak! Tym bardziej, że po Krakowie pozostał malutki niedosyt. 

Właśnie! Kraków! Koniec końców rok 2015 nie był stracony dla fanów Dave'a i spółki. Zespół pojawił się u nas na halowym koncercie w Krakowie. Notabene, wydarzyło się to  niemal dokładnie rok temu - 9 listopada.  Z pewnymi komplikacjami, bo, jak zapewne pamiętacie, Dave w czasie letnich festiwali złamał nogę, FF odwołali część trasy (tak czy inaczej nie pojawiliby się na Open'erze), po czym Dave postanowił jednak, na nasze szczęście, występować, siedząc na tronie godnym króla muzyki gitarowej. I nie umniejszyło to formy z jaką przyjechali do nas. Nie będę się tu rozpisywał - była to po prostu świetna, 2,5-godzinna uczta muzyczna. A sam Dave okazał się najsympatyczniejszym rockmanem świata! Bardzo ciepło wspominam tamten wieczór, choć... Nie wszystko było wtedy idealne. Dotyczy to kwestii organizacyjnych. Pamiętam bardzo słabe rozwiązanie z szatnią, które zaowocowało kolejką pod samą scenę, a w konsekwencji średnią miejscówą przy stanowisku technicznych. Ponarzekam również na nieszczęsną akustykę krakowskiej hali. Nie było może tragicznie, ale do ideału trochę brakowało. Wychodząc z tego koncertu już miałem w głowie myśl, że przy najbliższej okazji będzie trzeba ten koncert powtórzyć w innych warunkach. I miałem nadzieję, że będzie to występ festiwalowy. W wielu przypadkach wiąże się to z okrojoną setlistą, słabszą scenografią itp. W przypadku FF nie ma o tym mowy! 29 czerwca dostaniemy w pełni wymiarowy, ponad dwugodzinny koncert! I śmiem twierdzić, że będzie jeszcze lepiej niż w Krakowie. Tym bardziej, że Dave będzie już mógł sobie pozwolić na pełne sceniczne szaleństwo, co pewnie przełoży się na jeszcze większą energię wśród publiczności. Cóż to będzie za koncert!

Przyznam się szczerze, że ostatnio zwątpiłem, iż powrócą w przyszłym roku do koncertowania.  Wydawało mi się, że są zajęci zupełnie innymi, solowymi projektami. Mimo wszystko postanowili zadośćuczynić fanom te odwołane festiwalowe w 2015 roku, przy okazji zahaczając o nowe miejsca. Wierząc plotkom, nie będzie to długa trasa, tak więc pełen szacunek dla Alter Artu, iż udało im się pozyskać taką gwiazdę! 

Co do samego Open'era... Może warto zacytować samych organizatorów, którzy przy zapowiedzi Foo Fighters piszą tak: "Taki skład może się już w historii polskich festiwali nie powtórzyć!". Populistyczne? Wierzę jednak, że mają wszelkie powody, by tak pisać. I te powody to nie tylko Radiohead i Foo Fighters. Oczywiście, już te dwie nazwy rozpaliły nas do granic możliwości, ale to zaledwie przecież początek ogłoszeń! Zapewne pojawi się parę nazw na które będziemy narzekać, ale lista potencjalnych zespołów, które mogą odwiedzić Gdynię napawa sporym optymizmem. Patrząc na ostatnie ogłoszenia innych festiwali trzymam kciuki przede wszystkim za Arcade Fire i The Kills! Więcej możliwych nazw pojawi się zapewne w ciągu następnych tygodni. Moje marzenia i przypuszczenia oscylują wokół Bon Iver, Sufjan Stevens, The Strokes, The Killers, Justice, King Of Leon,  Prophets Of Rage, Editors, The xx, Gorillaz The National, Birdy, Bonobo, Jamie T, Temples, Banks, Jagwar Ma, Empire Of The Sun, The Naked And The Famous i mógłbym tak jeszcze tutaj wymieniać ;) Trzeba również pamiętać, że Alter Art ma do obsadzenia również Orange Warsaw Festival i Kraków Live Festival. Trudno jeszcze powiedzieć jak to się wszystko ułoży, ale i tak zapowiada się na naprawdę bardzo udany festiwalowy sezon!


PM


Polecane

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.