AKTUALNIE W GŁOŚNIKACH: PAŹDZIERNIK 2016

/
0 Comments
Pierwsza myśl - październik nie powalił mnie muzycznie na łopatki. Co nie znaczy, że było tragicznie. Pojawiło się kilka ciekawych premier, singli, teledysków, a najwięcej emocji u mnie wzbudzały ogłoszenia kolejnych koncertów w Polsce. Po więcej zapraszam poniżej! 

Płyty


 • [płyta miesiąca - zagranica] The Pretty Reckless - "Who You Selling For" - odsłuch trzeciej płyty Tylor Momsen i spółki dał mi w tym miesiącu najwięcej frajdy. No, nie licząc tej nieszczęsnej ostatniej piosenki, która według mnie lekko niweczy całość. Za to jednak wcześniej jest naprawdę świetnie! Jest rock, jest blues (gościnnie nawet Warren Haynes), są ciekawie kompozycje, są ballady, wokal Tylor momentami powala, solówki gitarowe pieszczą uszy. Zdecydowanie najciekawsza pozycja w ich dyskografii i płyta, która udowadnia, że dobry rock nadal jest w modzie.  

 • [płyta - zagranica] Kings Of Leon - "WALLS" - rodzina Followill postanowiła zmienić producenta i postawić na zdecydowanie lżejsze kompozycje - wyszło im to na dobre! Bardzo dobre! Do ideału jednak czegoś zabrakło, ale i tak słucha się ich poczynań z przyjemnością. Moje dwa ulubione utwory to "Find Me" oraz "Around The World". Po tej premierze jestem skłonny im dać jeszcze jedną szansę na żywo, o ile taka okazja się nadarzy. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Debiuty


 • [debiut - zagranica] CRX - "New Skin" - liderem tej formacji jest gitarzysta The Strokes - Nick Valensi. Produkcją płyty zajął się sam Josh Homme. Przy takich nazwiskach nie mogło być mowy o porażce. I to jest naprawdę dobry album! 
  
 • [debiut - Polska] Buslav - "Buslav" - multiinstrumentalista Tomasz Busławski, który przez lata współpracował dla innych wykonawców postanowił wstąpić na własną ścieżkę. Z jakim skutkiem? Ano całkiem przyjemnym dla ucha! Jego płyta jest przepełniona balladowymi dźwiękami, które są perfekcyjnie wykonane. Jedna wada - zbyt słabo zapadają w pamięć. Ale jak na debiut jest naprawdę przyzwoicie i tkwi w nim duży potencjał!  Za kilka dni sprawdzę jak ten materiał broni się na żywo! A z różnych opinii, to właśnie na koncertach ten projekt zyskuje w oczach (tudzież - uszach). 
 • [debiut - Polska] Moriah Woods -"The Road to Some Strange Forest" - artystka znana z bardzo udanego projektu The Feral Trees. Postanowiła teraz zadebiutować solowo i to był bez cienia wątpliwości świetny pomysł! Folk w najczystszym wydaniu! Słuchanie tej płyty to jak relaksująca wędrówka po nieznanym nam lesie. Przynosi nam spokój, ukojenie i ciekawość co się kryje za następnym pagórkiem. Ekhm, dobra, wystarczy tej metafory. Polecam ten krążek! 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Single

   
 • [singiel]  Organek - "Mississippi w ogniu" - ma ten singiel refren, który totalnie chwyta. Na koncertach będzie chóralnie śpiewany przez publikę. Jest siła w tym utworze, ale wiem, że Organka stać na więcej. I zapewne "więcej" usłyszymy już 4 listopada, gdy wyjdzie jego druga płyta. A ten kawałek? To po porostu dobra zapowiedź! 

 • [singiel] Daughter - "The End" -zupełnie nieoczekiwanie Daughter uraczyli nas nową piosenką. Wystarczy jedno słowo podsumowania: piękne.
   • [singiel] Sorry Boys - "Wracam"  - Sorry Boys po raz pierwszy po polsku i z zachwycającym skutkiem! W sieci znajdziemy częste komentarze porównujące ten kawałek i teledysk do twórczości Florence and the Machine.  Przesadzone? Niekoniecznie, choć ten utwór ma jednak taki bardziej sielski, słowiański klimat. Chwilę mi zajęło przekonanie się do tej piosenki, ale po n-tym odsłuchaniu wracam do tej niej dość często i tak pewnie jeszcze przez kilka dni. 
 • [singiel] YAK - "Semi-Automatic" - wyśmienity B-side singla "Heavens Above", który śmiało mógłby być kompozycją w dyskografii Kasabian. Takie kawałki lubię! 
 • [singiel] VANT - "Peace & Love" - nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu miejsca dla moich ulubieńców! Piosenka z prostym, ale bardzo aktualnym przesłaniem. No i to de facto zapowiedź ich debiutanckiej płyty! Czekam!-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teledysk miesiąca


 • [teledysk miesiąca - Polska] Krzysztof  Zalewski - "Miłość Miłość"

 •  [teledysk miesiąca - zagranica] Moby & The Void Pacific Choir - "Are You Lost In Te World Like Me?" 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wydarzenia miesiąca


 • [wydarzenie miesiąca] Koncertowe ogłoszenia! - tylko w tym miesiącu zostały ogłoszone w Polsce koncerty takich zespołów jak: Coldplay, Radiohead na Open'erze, System Of A Down na Impact Festival, The XX, Red Hot Chilli Peppers czy Blossoms! Będzie się działo!

 • [wydarzenie miesiąca] Bob Dylan z literacką nagrodą Nobla! - to wyróżnienie nie tylko dla twórczości Dylana, ale także dla całej muzyki. Bo muzyka to nie tylko sztuka dźwięku, ale także sztuka słowa. Dylan jest tego wzorcowym przykładem.

 •  [rozczarowanie miesiąca] Przeciętne premiery płytowe - dużo płyt zawiodło i nie spełniło moich oczekiwań. Szczególnie myślę tu Crystal Fighters. 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Playlista miesiąca 


Do powyższych wyborów, chciałbym jeszcze dodać wyróżnienia dla Leonarda Cohena i Jagwar Ma! Warto też odpalić reedycje płyt naszych rodzimych wykonawców: Dawida Podsiadło i The Dumplings.   
Jak zawsze zachęcam do odpalania mojej playlisty, która była tworzona przez cały październik! 

                                             PM


Polecane

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.