AKTUALNIE W GŁOŚNIKACH: MAJ 2016

/
0 Comments

Niebywale trudne wybory w tym miesiącu. Nie było tygodnia bez zachwytów. Gdybym chciał zaprezentować wszystko to, co wydaje się warte uwagi, musiałbym podzielić te podsumowanie na dwie części. Na szczęście na końcu jest playlista, gdzie zamieściłem wszystkie dobra z tego miesiąca ;) Ale pewne dźwięki trzeba wyszczególnić, więc zapraszam do lektury całości ;) Oczywiście wybór subiektywny, więc jak macie odmienne zdanie, swoje własne typy, dajcie znać :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Płyty

 • [płyta miesiąca - zagranica] Radiohead - "A Moon Shaped Pool" - To pewnie nie jest dla Was zaskoczenie. Najważniejsza, choć troszkę niespodziewana, premiera tego miesiąca. Zewsząd chwalona. Bo przestali eskperymentować. Znów najważniejsza jest piosenka, nie jej forma. Absolutnym fanem nigdy się chyba nie stanę, ale wspaniale się tego słucha. 


 • [płyta - zagranica]  The Strokes - "Future Present Past" (EP) - długo się zastanawiałem, ale w końcu uznałem, że pomimo tylko trzech nowych utworów, panowie z The Strokes nadal są jednym z najważniejszych zespołów XXI wieku i tą niewielką EP-ką to potwierdzili. 

                                                 

 • [płyta - zagranica] YAK - "Alas Salvation" - brudne, gitarowe, bezkompromisowe, a to tylko przedsmak tego co wyczyniają na scenie. Zdecydowanie jeden z najmocniejszych debiutów płytowych do tej pory. 


 • [płyta - zagranica] Cullen Omori - "New Misery" - Od razu wyjaśniam - tak, ta płyta miała premierę w marcu, ale dopiero w maju odkryłem tego wykonawcę i muszę powiedzieć, że jednego dnia, aż trzy razy przesłuchałem ten album! Dość rzadko mi się to zdarza. Stąd uznałem, że miejsce w zestawieniu zasłużone. Bardzo fajne kompozycje. Gdzieś tam w środku, troszkę mogłoby być bardziej różnorodnie, ale poza tym byłem zachwycony. A "Two Kinds" jest tak fenomenalne, że słucham niemal codziennie! 

 
 • [płyta miesiąca - Polska] Brodka - "Clashes" - sporo emocji tą płytą wzbudziła Brodka. Też nie do końca jestem pewien czy to dzieło wybitne, czy nie jest tu za mało samej Brodki. Nie ma jednak wątpliwości, że produkcja jest niesamowita i klimatyczna. Płyta zostaje wydana także poza granicami naszego kraju, czy zostanie tam zauważona? Mam pewne wątpliwości, ale życzę jak najlepiej. Ostatnio moda na nieszablonowe artystki, więc kto wie... ;) PS Monika u utworze punkowym - genialne! 
 •  
   
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Single

 • [singiel] The Stone Roses -"All For One" - tryumfalny powrót legendy brytyjskiej sceny muzycznej! Świetny utwór, oczyma wyobraźni widzę jak świetnie publika bawi się przy tym na koncertach.


 • [singiel] Red Hot Chilli Peppers - "Dark Necessites"- bardzo oczekiwany powrót. W pierwszej chwili lekki zawód, po czasie jednak utwór coraz bardziej się podoba. Jest funkowo, charakterystyczny basik, można się pobujać. Drugi singiel "The Getaway" przynosi jeszcze  łagodniejsze oblicze. Nadal może się podobać, choć dla mnie za mało się dzieje w tym utworze, a jak już dziać się zaczyna, to utwór się kończy. Mam pewne obawy o całość. Cóż, przekonamy się już 17 czerwca! A kilka dni później zobaczymy jak nowy materiał brzmi na koncercie ;)


 • [singiel] Biffy Clyro - "Animal Style" - niemal czuje się tu zwierzęcą dzikość :D A tak serio - świetny utwór! Nawet te dodatkowe "przeszkadzajki" fajnie tu pasują. Ostrzę zęby na nowy album, niczym tygrys na świeże mięso :P 

                                                
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teledysk miesiąca

 •   Coldpaly - "Up&UP" - bezapelacyjnie i bezdyskusyjnie! Genialnie abstrakcyjne wideo. Przykuwa uwagę! 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wydarzenia miesiąca

 • [wydarzenie] Muzyczne powroty - The Stone Roses, Radiohead, The Strokes, Brodka, Red Hot Chilli Peppers - oj, działo się dużo!
 • [wydarzenie] BBC Radio 1's Big Weekend - w tym miesiącu ponownie nie byłem na żadnym koncercie. Miały być Juwenalia, ale z przyczyn rodzinnych nie mogłem w nich uczestniczyć. Czerwiec pod tym względem będzie o niebo lepszy. Na szczęście można było się przenieść poprzez stream do Exeter, gdzie BBC Radio 1 zrobiło fajną imprezę, z mnóstwem gwiazd muzycznych. Szczególnie zachwycił Coldplay, ale były też niezłe występy Biffy Clyro, The Last Shadow Puppets, Blossoms, Spring King, Tame Impala i wielu innych.  • [rozczarowanie] - Ostatnie ogłoszenia Open'era - Mimo wszystko, końcowe ogłoszenia od Alter Art nie spowodowały u mnie stanu euforii. Zapewne to wynik zbyt wysokich oczekiwań, no ale kto ich nie miał? Więcej poczytacie w tym miejscu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Playlista miesiąca 

I tak sobie patrzę na te podsumowanie i na to co przewijało się jeszcze w tym miesiącu przez moje głośniki, i... kurczę, jeszcze tyle powinienem Wam polecić! Świetny trzeci singiel The Kills, przyjemne płyty od RY X i Mutual Benefit, elektroniczne cuda od Flume'a, płyta Thomasa Cohena naznaczona niezwykle tragiczną historią, świetne single moich "podopiecznych": WHITE i Saltwater Sun - wiele dobrego. Warto więc odpalić jeszcze poniższą playlistę :)
 
                                           

Podróżujmy Muzycznie Razem!
PM


Polecane

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.